Kunnskap og engasjement henger sammen. Derfor har informasjonsformidling og valgmobilisering i samarbeid med organisasjoner, politiske partier og offentlige instanser vært IMDis strategi.
Spredd kunnskap
Med støtte fra Kommunal- og regionaldepartementet og i samarbeid med Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene (KIM) har IMDi spredd kunnskap om framgangsmåten ved valg og hvorfor det er viktig å bruke stemmeretten sin.
Frivillige organisasjoner og innvandrerorganisasjoner har fått bistand til å mobilisere i egne kontaktnettverk blant annet gjennom et samarbeid om møter med politikere og arrangementer i trossamfunn.
Partiene har fått faktagrunnlag
Kunnskap om hva de politiske partiene står for, har betydning for valgdeltakelsen. IMDi har gitt partiene faktagrunnlag om hvordan ulike grupper stemmer, og samarbeidet med dem for å klarlegge hvordan vi best kan mobilisere især nye statsborgere, unge velgere og grupper som har særlig lav eller synkende valgdeltakelse.
De politiske partiene har etter dette i stor grad sagt ja til å delta på arrangementer som KIM og IMDi har invitert til.
Brev til alle nye statsborgere
På IMDis initiativ har det blitt sendt brev undertegnet av stortingspresidenten til alle nye statsborgere med oppfordring om å bruke stemmeretten sin.
Videregående skoler med høy andel ungdom med innvandrerbakgrunn er gjort kjent med muligheten til å bruke omvisninger og materiell fra Stortinget i tilknytning til skolevalgene.
Oppfordringen om å bruke stemmeretten er formidlet på nettsteder, gjennom annonsering i ungdomsmagasiner, på T-banen og på stands på festivaler og gjennom utsendelse av postkort og brosjyrer.
Mål, resultat og vurdering 2009:
