Gå til forsiden Gå til støttemeny Gå til søk Gå til innholdsmeny Gå til innhold
 
<< 16.  Sri Lanka som landbakgrunn

16.1. Innvandrere fra Sri Lanka i 204 kommuner

Det bor srilankiske innvandrere i 204 av landets 430 kommuner. Tabell 16.1 viser de 20 kommunene hvor det bor flest innvandrere og norskfødte med bakgrunn fra Sri Lanka. I disse 20 kommunene bor 86 prosent av de med bakgrunn fra Sri Lanka i Norge. De kommunene vi ser nærmere på i denne rapporten, vil med andre ord beskrive en stor del av innvandrere og norskfødte med innvandrerforeldre med bakgrunn fra Sri Lanka

Alle srilankiske innvandrere og deres norskfødte barn utgjør 0,3 prosent av alle innbyggere i Norge. De utgjør 1,3 prosent av folketallet i Oslo kommune. Inn­vandrere fra Sri Lanka og norskfødte med srilankiske foreldre utgjør den 4. største innvandrergruppa i Oslo, etter de med bakgrunn fra Pakistan, Somalia og Sverige.

I Hareid utgjør de 2,3 prosent av folketallet, og er klart største innvandrergruppe i denne kommunen. Srilankerne i Hareid er imidlertid få, den minste gruppa av kommunene i Tabell 16.1. Også i Flora, Lørenskog og Vågsøy utgjør de over en prosent av kommunens folketall. Blant kommuner som ikke inngår i tabellen, som Båtsfjord i Finnmark og Aukra og Ørskog i Møre og Romsdal, utgjør de med srilankisk bakgrunn over en prosent av folketallet i kommunen. Dette er alle kommuner med lavt folketall.

Norskfødte med srilankiske innvandrerforeldre utgjør 37 prosent av de med srilankisk bakgrunn i Norge. Andelen er over 40 prosent i Skedsmo, Ullensaker, Asker og Ulstein.


Innhold Forrige kapittel Neste kapittel

Sist oppdatert 15.10.2009 

Publisert 09.10.2009 

Tips en venn om denne saken