Gå til forsiden Gå til støttemeny Gå til søk Gå til innholdsmeny Gå til innhold
 

Overkvalifisering blant innvandrere. En registerbasert undersøkelse for perioden 2007-2009

56 prosent av sysselsatte innvandrere med høy utdanning jobbet i fjor i yrker med relevant utdanningskrav. Det er 29 prosentpoeng lavere enn for resten av befolkningen. Dette fremgår av en ny rapport som Statistisk sentralbyrå (SSB) har laget på oppdrag fra IMDi.

Formålet med rapporten ”Overkvalifisering blant innvandrere. En registerbasert undersøkelse for perioden 2007-2009” er å belyse i hvilken grad innvandrere med høyere utdanning over fire år får utnyttet sin utdanning på arbeidsmarkedet i Norge.

Her blir det dokumentert at blant sysselsatte innvandrere med høy utdanning var det i 2009 56 prosent som var i yrker med relevant utdanningskrav. For resten av befolkningen er 85 prosent i yrker med relevant utdanningskrav.

Rapporten består av en beskrivende analyse, hvor man ikke har hatt ambisjoner om å bevise årsaken til overkvalifisering, men å vise hvordan overkvalifisering slår ut i ulike grupper.

Mest utsatt

Rapporten viser at innvandrere med høyere utdanning fra Afrika, Asia, Latin-Amerika, Oseania - utenom Australia og New Zealand, og Øst-Europa - utenom EU, oftere opplever overkvalifisering enn innvandrere fra andre land (USA, EU, mv.), samt resten av befolkningen.

SSB-rapporten er en oppfølging av rapporten ”Riktig yrke etter utdanning?” (SSB rapport 2008/37, Ole Villund), hvor begrepet ”overkvalifisering”, definisjoner og datakilder er drøftet nærmere.

Rapporten viser at det har vært små endringer i andelen overkvalifiserte siden 2007, både for innvandrere og befolkningen for øvrig.

Ny modell

Et viktig formål med den nye rapporten har vært å foreslå tabeller som kan brukes over tid til å se utviklingen av overkvalifisering blant innvandrere i det norske arbeidsmarkedet. - Overkvalifisering er en viktig indikator på grad av tilknytning til arbeidsmarkedet. IMDi ønsker derfor å følge utviklingen for å kunne vurdere behovet for fremtidige tiltak, sier Morten Sonniks, fungerende enhetsleder i Arbeid og kvalifisering i IMDi.

- Gruppen av personer født i Norge med to innvandrerforeldre, og som har høy utdanning, er foreløpig for liten til at det kan lages gode beregninger om overkvalifisering. Men gruppen øker i antall, og det vil derfor over tid bli mulig å følge utviklingen av overkvalifisering for dem også, sier Sonniks. Ellers kommer det fram i rapporten at innvandrere som har fullført en utdanning i Norge i mindre grad er overkvalifisert enn innvandrere med tilsvarende utdanning fullført i utlandet. Det fremgår også at overkvalifisering reduseres med økende botid i Norge og arbeidserfaring.

Vedlegg

Sist oppdatert 07.06.2010 

Publisert 07.06.2010 

Tips en venn om denne saken