Gå til forsiden Gå til støttemeny Gå til søk Gå til innholdsmeny Gå til innhold
 

Oppsummering av LOFT-prosjekter 2007

Innhold

Resultater fra post 62-prosjekter 2007 basert på rapportering til IMDi pr 01.03.08 IMDi, og tidligere UDI, har gjennom forsøks- og utviklingsmidler bidratt til utviklingen av en rekke metodeverktøy for mangfoldstilpasning av offentlige tjenester.

I 2006 samlet IMDi disse i en egen verktøykassewww.imdi.no. De fleste av verktøyene kan lastes ned herfra, men de er også tilgjengelige i papirutgave, som rapporter, veiledere eller håndbøker. Disse kan bestilles gratis fra IMDi.

I 2006 og 2007 ble det over Statsbudsjettet stilt midler til rådighet for utprøving av disse verktøyene i de 12 kommunene med størst innvandrerbefolkning. Til sammen ble det gitt støtte til 23 prosjekter i 10 av disse kommunene. De fleste startet i 2006 og ble videreført i 2007.

På bakgrunn av erfaringer fra 2006, var kravene for å få støtte i 2007 blant annet at prosjektet skulle være tydelig og godt forankret i kommunens ledelse. Verktøykassa og de enkelte verktøyene var lite kjent da prosjektene startet i 2006. I 2007 var situasjonen noe bedre, men det var vanskelig å stille absolutte krav om bruk av definerte verktøy. I stedet ble kommunene anbefalt verktøy som IMDi mente var relevante for prosjektene. Noen prosjekter drev derfor mer med utvikling av metoder enn med utprøving av verktøy fra IMDis verktøykassa, noe som også kan ses som positivt i fht å få et større spekter av virkemidler.

En erfaring som de fleste prosjektene har gjort, er at arbeid med tilpasning av kommunale tjeneste til etnisk mangfold dreier seg om å sette i gang prosesser som trenger å gå over tid for å gi synlige resultater. Noen av prosjektene var så godt forankret at de har fortsatt uten økonomiske stimuleringsmidler, eller blitt implementert som en arbeidsmåte i kommunens egen verktøykasse.

Her følger en oppsummering av de 19 prosjektene som slutt¬rapporterte til IMDi våren 2008, alfabetisk organisert etter kommune. Ingen kommuner nord for Trondheim hadde stor nok innvandrerbefolkning til at de kvalifiserte til å få tilskudd. Se også oppsummering av prosjekt-resultater fra 2006.


Første kapittel

Sist oppdatert 30.06.2009 

Publisert 30.06.2009 

Tips en venn om denne saken