Hensikten med forsøksordningen er å kartlegge barn med forsinket språkutvikling eller med dårlige norskkunnskaper. Ved å fange opp disse barna så tidlig som mulig og gjennomføre tiltak for språkstimulering, skal barna få en bedre forutsetning for å følge undervisningen på skolen og delta i sosiale aktiviteter på lik linje med andre barn.
Resultatene viser at et betydelig antall flerspråklige barn har behov for oppfølging. Mens over ¼ av barn med annet morsmål enn norsk har fått tilbud om oppfølging, er andelen under 10 % for barn med norsk som morsmål.
- De 4-åringene som ikke kan norsk, har to år på seg til å lære norsk før skolestart. Det er viktig at alle barn uavhengig av bakgrunn kan godt nok norsk ved skolestart til å ha læringsutbytte, sier Osmund Kaldheim, direktør i IMDi.
Regjeringens handlingsplan omfatter derfor helhetlige forsøk både med språkkartlegging, språkstimulering og gratis kjernetid i barnehager.
”Se han snakker – Evaluering av språkkartleggingsverktøyet SPRÅK 4”
På oppdrag fra IMDi har Oxford Research gjennomført en evaluering av kartleggingsmetoden som har vært brukt.
Evalueringen viser av språkkartleggingsverktøyet SPRÅK 4 er godt egnet til å avdekke forsinket språkutvikling hos barn med norsk som morsmål og for flerspråklige barn som snakker så godt norsk at språkkartleggingen kan gjennomføres på norsk. Oxford Research anbefaler derfor at SPRÅK 4 tas i bruk ved alle landets helsestasjoner.
For flerspråklige barn som snakker for lite norsk til at kartlegging på norsk er mulig, er SPRÅK 4 imidlertid ikke like egnet. Men opplæring av helsesøstre og fokus på språkutvikling kan ha bidratt til at helsesøstrene også lettere avdekker forsinket språkutvikling hos flerspråklige barn som snakker lite norsk. Evalueringen konkluderer også med at SPRÅK 4 har strukturert helsesøstrenes arbeid med kartlegging av språkutvikling og økt bevisstheten rundt temaet.
Oxford Research anbefaler at det iverksettes tiltak for alle 4-åringer som snakker for lite norsk til å ha språkkartlegging på norsk. Forsøkene med språkkartlegging fortsetter i 2009 og vil blant annet prøve ut metoder for å bedre treffsikkerheten overfor minoritetsspråklige barn som snakker lite norsk.
- Det er behov for å drøfte erfaringene med språkkartlegging og andre tiltak for å sikre at alle barn kan norsk ved skolestart. IMDi vil derfor invitere fagpersoner, kommuner og andre involverte til et seminar for å få synspunkter på det videre arbeidet, sier Osmund Kaldheim.