Resultatene fremgår av en undersøkelse Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) har fått utført av MMI blant private bedrifter i Rogaland.
Undersøkelsen viser at nesten halvparten av bedriftene i Rogaland har minst en ansatt med ikke-vestlig bakgrunn. En av fem har som mål å oppnå mangfold på arbeidsplassen, men nesten ingen av bedriftene har iverksatt noen tiltak for å øke rekrutteringen av arbeidstagere med ikke-vestlig bakgrunn.

- Å oppfordre personer med innvandrerbakgrunn til å søke og deretter innkalle kvalifiserte kandidater til intervju er enkelt og effektivt. Av 7000 utlyste stillinger i statsforvaltningen ble 1546 ikke-vestlige innkalt til intervju og 430 fikk jobb, sier direktør Osmund Kaldheim, i Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi). – Ønsker bedriftene å unngå kvotering bør man ansette flere med internasjonal kompetanse og la flere få arbeidstrening i bedriften.

Flertallet positive til praksisplasser

Undersøkelsen viser at mer enn 1 av 3 arbeidsgivere deltar i ordninger som lar personer få opplæring eller prøve seg i bedriften. Det kan være lærlinge-, praksis- eller hospiteringsplasser eller fadderordning. Blant de som ikke har slike tilbud svarer 6 av 10 at de kunne tenke seg å åpne bedriften for arbeidssøkere gjennom slike ordninger. 

- Mange arbeidssøkere med innvandrerbakgrunn trenger å få vist hva de duger til i en jobbsituasjon i en norsk bedrift. Arbeidsgivere krever ofte arbeidserfaring før ansettelse. Derfor er det svært positivt at så mange bedrifter sier ja til praksisplasser, sier Kaldheim.

Avviser kvotering

8 av 10 bedriftsledere ønsker ikke å prioritere ikke-vestlige søkere i forbindelse med en ansettelse selv om vedkommende stiller likt med hensyn til kvalifikasjoner. 6 av 10 sier også nei til at det offentlige skal stille krav om en viss andel innvandrere i bedriftene.   

Rekrutteringstips på nett

For å gjøre det lett for arbeidsgivere å forbedre stillingsannonsene har IMDi lagt ut tekstforslag på internett under www.rekrutteringstips.no eller www.imdi.no. Her kan bedriftsledere også få hjelp med annonseteksten. I tillegg har direktoratet lagt ut råd for gjennomføring av intervju og vurdering av kompetanse. Rådene er utarbeidet i samarbeid med bl.a. LO og NHO.

ROGALAND I TALL

MMI-undersøkelsen

100 av 2346 private bedrifter med over 10 ansatte i Rogaland svarte på undersøkelsen. Bedrifter innen primærnæringen, sosial- og personlige tjenester og detaljhandel ble ikke tatt med i undersøkelsen.  

1. Ansatte med ikke-vestlig innvandrerbakgrunn

  • 45 prosent har minst en ansatt med ikke-vestlig bakgrunn.
  • De fleste har en-to ansatte med ikke-vestlig bakgrunn

2. Målsettinger, tiltak og holdninger til rekruttering

  • 93 prosent sier ja til å innkalle minst en kvalifisert søker med innvandrerbakgrunn til intervju.
  • 18 prosent har uttalt mål om å oppnå mangfold på arbeidsplassen gjennom å ansette folk med ulik etnisk bakgrunn.
  • 94 prosent av bedriftene har ikke innført tiltak for å øke rekruttering av folk med ikke-vestlig bakgrunn.

3. Tilbud av og holdninger til praksisplasser og liknende stillinger

  • 37 prosent av bedriftene tilbyr praksisplasser, 37 prosent tilbyr lærlingplass og 19 prosent tilbyr hospitantplasser
  • 18 prosent av bedriftene tilbyr fadderordning for personer med ikke-vestlig bakgrunn.
  • 65 prosent som ikke tilbyr praksis- eller andre hospiteringsordninger, er litt, ganske eller meget interessert i å tilby slike plasser.

4. Holdning til kvotering

  • 90 prosent sier nei til kvotering av innvandrere når søkerne stiller likt med hensyn til kvalifikasjoner og 10 prosent svarer ja.
  • 78 prosent sier nei til at det offentlige skal kreve en viss andel innvandrere i norske bedrifter, 8 prosent svarer ja, 15 prosent svarer at de har ingen mening.

Fakta om Rogaland fylke

Tabell 1. Befolkning i Rogaland fylke pr 1. januar 2005

Personer Prosent
Befolkningen i Rogaland  393 104 100
Innvandrerbefolkningen i Rogaland  27 290 6,9
Første generasjon ikke-vestlige innvandrere i Rogaland 14 784 3,8

Kilde: www.ssb.no

Registrerte helt arbeidsledige mellom 18 og 74 år i Rogaland fylke pr utgangen av november 2005:

  • Det var registrert 5214 arbeidsledige i Rogaland totalt. Dette utgjør en ledighet på 1,9 prosent.
  • Det var registrert 1024 arbeidsledige blant førstegenerasjons innvandrere i Rogaland. Dette utgjør 4,8 prosent av førstegenerasjons innvandrere i Rogaland.
  • Det var registrert 852 arbeidsledige blant førstegenerasjons ikke-vestlige innvandrere i Rogaland. Dette utgjør 6,2 prosent av førstegenerasjons ikke-vestlige innvandrere i Rogaland

Kilde: www.ssb.no

Tabell 2. Bosatte personer som har rett og plikt til
introduksjonsordningen per 01.03.2006*

Personer
Personer med rett og plikt til introduksjonsordning i Rogaland 604

Kilde: DUF

*Familieinnvandrede som har rett og plikt til introduksjonsordningen er ikke med i tallene