Informasjonsmøter om bosetting av personer med særlig behov
Sist oppdatert: 01. september 2026
IMDi inviterer til møterekke hvor vi over tre nettmøter skal ta for oss bosettingsprosessen til personer/familier som har helseutfordringer som krever tilrettelegging eller oppfølging i bosettingskommunen. Det fokuseres på personer som bosettes fra UDIs særskilte botilbud.
Møtene deles i tre
- Fordeling/anmodning og interne avklaringer i kommunen.
(2. juni 2025) - Fra inngått avtale om bosetting til bosetting (9 mars 2026)
- Selve bosettingen av flyktninger med helseutfordringer – fra noen timer før til noen uker etter mottakelsen - 14. september 2026 kl 14.00.
Se nettmøtet på Teams
Mer informasjon og nettmøtene finner du på Bosetting av flyktninger med særskilte behov
Påmelding
Du melder deg på ved å takke ja til teamsmøte:Påmelding for tredje nettmøte kommer.
Møtene
Dette møtet vil ta for seg hvilke forberedelser kommunen gjør etter å ha takket ja til en fordeling av en person med særskilte behov. Vi har med oss Kristiansand kommune i alle tre møtene, og kommunene Saltdal og Sigdal bidrar på henholdsvis møte 2 og 3. Kommunene beskriver hvordan de helt konkret jobber med vurderinger, beslutninger, forberedelser og etablering av tjenester. Fokus er på hvordan ulike instanser i kommunene samarbeider internt, men også hvordan kommunene samarbeider med IMDi og mottakene. UDI bidrar med informasjon om sine særskilte botilbud for flyktninger med behov for mye tilrettelegging og oppfølging. Møtene blir tatt opp, og de to første er allerede publisert på våre nettsider.
Bakgrunn
IMDi har fått tilbakemeldinger om at kommunene ønsker mer informasjon og konkrete tips til hvordan kommunene kan jobbe med slike saker.
Møtene er relevant for flyktningetjenesten i kommunen og andre relevante aktører i kommunen, som f.eks helsetjenester og boligkontor. Invitasjonen er sendt til bosettingsansvarlige i kommunene.
I nettmøtene omtaler vi ikke tilskudd til kommunene. For mer informasjon om tilskudd, se webinar om ekstratilskuddet – nytt i rundskriv 2025 og søknadsprosess
Se også webinaret fra våren 2025 om bosetting av flyktninger med særskilte behov